Технології

Космічна галузь – галузь майбутнього

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

”У людства не має майбутнього без космосу”
Стівен Хокінг

12 квітня – це подвійне свято: Міжнародний день авіації і космонавтики і День працівників  ракетно-космічної галузі України, який був встановлений Указом Президента України в 1997 році. І це не випадково, адже в підготовці польоту в космос першої людини в світі є великий внесок українського інтелекту, інженерно – конструкторської думки  та працьовитих рук українців.

Генеральним конструктором, ”батьком”  пілотованої космонавтики Радянського Союзу був наш земляк, житомирянин С.П.Корольов, двигуни на ракету-носій ”Восток”  були виготовлені за кресленнями одесита  В.П.Глушко, магнітофон на якому записаний голос Юрія Гагаріна створений київськими інженерами.

Павло Дегтяренко, голова Державного космічного агентства України

Космічна історія України надзвичайно багата  талановитими вченими, конструкторами та інженерами, які створили унікальні космічні проекти, ракетно-космічну техніку, надсучасні технології.

Понад 10 тисяч ракет  20 типів створено в конструкторських бюро і вийшло із воріт  ”Південмашу”.  Понад 400 КА було сконструйовано і виготовлено на наших підприємствах. Тільки країна з потужним науковим, промисловим, технологічним і людським потенціалом в змозі досягти таких результатів.

Нову сторінку космічної історії України ми стали писати після 1991 року, з часу проголошення незалежності нашої держави.  Цей період для нас найбільш складний і відповідальний, тому що ми все робили вперше і самостійно. Потрібно відзначити, що в той період часу проявилася мудрість наших керівників держави, особливо першого Президента України Л.М. Кравчука, який для збереження науково-технічного і кадрового потенціалу ракетно-космічної сфери своїм Указом  29 лютого 1992 року заснував Національне космічне агентство України із статусом  центрального органу виконавчої влади.

Космічні проекти закладені в першій державній  космічній програмі визначили стратегію розвитку ракетно-космічної галузі та й всієї країни в цілому. Серед них створення українського телекомунікаційного супутника, вихід на світовий ринок космічних послуг та участь в міжнародних космічних проектах, робота над розробкою сучасних космічних апаратів та ракет-носіїв,   підготовка до проведення  наукових експериментів у космосі як за допомогою приладів космічних  апаратів, так і за участю  космонавта – дослідника, формування вітчизняного космічного права, яке б відповідало міжнародним стандартам і вимогам.

В той час перед країною постало питання пошуку незалежного виходу в космічний простір. Іншими словами, створення стартового майданчика для вітчизняних ракет-носіїв.  Кілька варіантів розглядалися паралельно. Це міг бути традиційний наземний стартовий комплекс, повітряний старт або старт з морської платформи. В той час наш ракети-носії стартували з двох космодромів (Плесецьк, Байконур).

Надзвичайно важливим напрямком діяльності керівництва НКАУ і підприємств галузі стала конверсія створеної у минулі часи бойової ракетної техніки та утилізація ракет з твердо-паливними двигунами, гарантований термін зберігання яких закінчувався.  Причому всі ці завдання  були не галузевими, а мали загальнодержавну вагу і успішне їх вирішення слугувало формуванню авторитету і позитивного іміджу нашої держави на міжнародній арені. Тому космічні програми в той період часу були національними, державними і мали відповідно фінансуватися. Проте  не завжди був логічний зв’язок між державними інтересами, державними замовленнями і державним фінансуванням.

В той період в агентстві докладали значних зусиль для налагодження міжнародного співробітництва, участі підприємств галузі у вагомих міжнародних космічних проектах:

– укладаються перші міжнародні угоди про співробітництво в космічній сфері з Казахстаном, Угорщиною, США. Аргентиною, Канадою;

– в 1995 році створюється спільне підприємство  ”Морський старт”;

– починає формуватися космічне право України;

– в 1995 році був запущений КА ”Січ-1” вперше під юрисдикцією України;

– в 1997 році здійснив  космічний політ та провів 10 наукових експериментів перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк;

– в 1999 році починають діяти унікальний міжнародний проект ”Морський старт”, конверсійний проект ”Дніпро”, а пізніше проект ”Наземний старт”;

За підсумками виконання першої космічної програми були визначені подальші пріоритети розвитку галузі. Одним із найбільш значущих напрямків  була розробка і створення космічних ракет-носіїв нового покоління. Іншим пріоритетним напрямком  було і є створення сучасних космічних апаратів різного призначення та відповідної наземної інфраструктури для їх експлуатації.

З середини 90-х років Україна шукала можливість для створення стартового комплексу для незалежного виходу в космос. Було досягнуто домовленості з республікою Бразилія про будівництво такого комплексу  на космодромі ”Алкантара”. Проте політичні проблеми на міжнародній арені в тому числі утворення об’єднання країн в організацію  ”БРІКС”  призвели до одностороннього виходу Бразилії із проекту побудови стартового комплексу для  РН ”Циклон – 4” на  космодромі ”Алкантара”, Це була  стратегічна помилка керівництва Бразилії.  Крім того, що вони втратили шанс увійти до складу  країн світового ”космічного клубу”,  та показали себе як ненадійні партнери. Російська  агресія привела до деякої затримки  проекту створення  супутника зв’язку ”Либідь”.

Останні роки ми успішно співпрацюємо із США в проекті створення та експлуатації РН ”Антарес”, із Європейським союзом в проекті  побудови РН ”Вега.”

В 2017 році на 6-й міжнародній конференції: ”Космічні технології: сьогодні і в майбутньому” в м. Дніпро, в роботі якої прийняли участь представники 22 країн, були оприлюднені нові перспективні проекти  розробки КБ ”Південне”,  ПАТ ”Елміз”, Інституту космічних досліджень: КА ”Южсат”, КА ”Гравісат”, промислово-наукової бази на Місяці та інше.

При забезпеченні належного фінансування вже 2020 році ми запустимо КА ”Січ – 2-1”, ”Мікросат” відновить свою роботу проект ”Морський старт”. На комерційних засадах спільно з канадською компанією МLS  в провінції Нова Шотландія розпочнуться роботи по будівництву стартового комплексу для модернізованої РН  ”Циклон – 4м”.

В поточному році ми відзначили 26 років від дня утворення Державного космічного агентства України. Це були не прості роки  формування, становлення та розвитку космічної галузі нашої держави. Нам вдалося не тільки зберегти науково-технологічний і промисловий потенціал галузі але й осучаснити його та підняти на рівень, який дозволяє нам успішно працювати на світових ринках.

За цей час було виконано п’ять Державних космічних програм, ми перейшли на виробництво цивільної продукції, проведено зважену програму реформування галузі. В її складі є державні і приватні  підприємства, акціонерні товариства, Налагоджено державно – приватне партнерство, що дало можливість взяти участь в реалізації унікальних міжнародних проектів ”Морський старт” та ”Наземний старт”, укладено угоди про співробітництво з 24  країнами. Все це дало вельми вагомі результати. За цей період часу  було здійснено 150 пусків ракет – носіїв вітчизняного виробництва, ними запущено на космічні орбіти 375 космічних апаратів на замовлення більше 20 країн світу. На 2018 рік заплановано п’ять пусків ракет – носіїв  ”Антарес”,”Вега”,”Союз”. Ракетно – космічна галузь стала, завдяки виконанню комерційних проектів,  бюджето утворюючою.

Хочу відзначити успішну роботу протягом тривалого часу колективів КП СПБ ”Арсенал”,  ДП ВО ”Київприлад”, ПАТ ”Хартрон”, ДНВП ”Об’єднання Комунар”, ДП КБ ”Південне ім. М.К.Янгеля”, ДП ”ВО Південмаш ім. Л.М.Макарова,” ПАТ ”Елміз”. На цих підприємствах працює справжня еліта вчених, інженерів, конструкторів та робітників України.

Космічну історію нашої країни неможна перервати або зупинити.

Не дивлячись на складнощі в економіці,  ми впевнені, що  кращі часи у нас попереду і Україна, як і раніше, продовжить  вносити свій вагомий доробок у  розвиток космічної діяльності в світі.

Користуючись нагодою хочу поздоровити всіх працівників ракетно – космічної галузі  та мабуть і всіх українців з святом -Днем космонавтики, адже багато хто із нас свого часу  мріяли стати космонавтами та полетіти в невідомі, далекі світи. Тож нехай ці мрії втілять у життя представники молодого покоління нашої країни.

 

Коментарі відключені.