Україна – Іспанія. Іспанія підтримує українців у їхньому прагненні до свободи

Надзвичайний та повноважний Посол Іспанії в Україні, пан Херардо Бугайо Оттоне в інтерв’ю «Імідж.UA» визначив основні напрямки, за якими, на його думку, повинні розвиватися відносини між нашими країнами.

– Пане Посол, спочатку хотілося б почути вашу думку стосовно нинішнього стану відносин між Україною та Іспанією?

– У першу чергу, хотів би зазначити, що відносини між нашими країнами наразі можна охарактеризувати одним словом: «недостатні». Тому що існує дуже великий потенціал відносин між Україною та Іспанією, але він і досі не реалізований. Чому? Бо ще з радянських часів, коли існувала «залізна завіса», не було можливості двосторонні зв’язки розвивати. А зараз, коли ми вже відзначаємо 25-ту річницю дипломатичних відносин, можна констатувати, що вони хоча й почалися, але не дійшли того рівня, який можна було б охарактеризувати як «природний».

– Поясніть, будь ласка, що мається на увазі?

– Звісно, між нашими країнами хороші, дружні стосунки. Але наші економічні відносини потребують перегляду. Останні 15 років іспанські підприємства працюють, в основному, на зовнішні ринки: іспанські фірми шукали та шукають ринки збуту за межами ЄС. Це нормальна природна експансія. У свій час іспанські бізнесмени почали заходити на українські ринки. Але той ринок та корупція, той режим, що існував – він абсолютно відлякував іспанський бізнес від можливого розвитку в Україні. Тому, я вважаю, і не склалися ті економічні відносини, що мали б бути. Іспанські фірми тоді заглянули в Україну, подивилися, злякалися – і втекли звідси. А що того часу зробили українці? Вони фізично перемістилися в Іспанію. У моїй країні зараз налічується 200 тисяч українців, котрі переїхали на постійне проживання до Іспанії. Вони шукали нових можливостей, і це – нормально. Саме вони створили той природній місток між нашими країнами.

Останнім часом Україна відкрилася для нового рівня  відносин, тому що у вас також почали зявлятися перспективи. Що в першу чергу потребують фірми для плідної праці? Юридичного забезпечення своїх прав. Захищеності. І це вже потрошку починається в Україні. Головний елемент, звісно, –боротьба з корупцією. Коли її буде винищено, то стане можливим те, про що я говорив.

– Які основні економічні напрямки можуть зацікавити іспанських бізнесменів в Україні?

– Перш, ніж конкретно відповісти на ваше питання, хочу навести приклади двох країн дуже далеких одна від одної: Австралія та Аргентина. Іспанський бізнес знайшов свої ніші і там, і там. У Австралії іспанці дуже потужно зайшли у морську галузь цієї країни. В Аргентині, куди зайшли іспанські фірми, вже створено більше 100 тисяч робочих місць. Ці приклади дуже різних країн з різних частин світу мають підтвердити тезу: Іспанія – дуже потужний інвестор. Причому ми і самі отримаємо великі інвестиції. Але підкреслю знов: іспанський бізнес інвестує лише тоді, коли іспанські фірми мають впевненість, що їхні інтереси будуть захищені.

Щодо галузей, де себе можуть проявити іспанські фірми, зазначу, що все те, що потрібно Україні, їй може дати Іспанія. По-перше, це – інфраструктура. Іспанія є визнаним світовим лідером у побудові інфраструктури. В Іспанії майже найкращі у світі дороги, найкраще залізничне полотно. Нас випереджає лише Китай. Але ж Китай – це велика країна, а Іспанія –маленька. І все одно: за побудовою кілометрів швидкісних залізничних доріг є другими в світі після Китаю. Далі – енергетика: альтернативні види здобуття електроенергії. Іспанія є визнаним світовим лідером в цьому, а також у технологіях енергозбереження. У чому ми також є світовим лідером, так це – керування портами, аеропортами. Наприклад, іспанська фірма керує німецькими аеропортами. Німецькі аеропорти знаходяться під іспанським менеджментом. Тож є багато галузей, де Іспанія може стати у нагоді, та інвестувати в Україну.

– А чим, у свою чергу, Іспанія може зацікавити український бізнес?

– Щодо України, то ваш бізнес може інвестувати в іспанську туристичну галузь та у житлове будівництво. Щодо туризму: Іспанія – дуже потужний туристичний центр. 79 млн. людей відвідали країну у минулому році. Туди можна вкладати гроші. Зараз видали новий закон, який говорить про те, що якщо людина робить великий інвестиційний внесок  у житлове будівництво в Іспанії, купує собі хороший будинок, то вона майже автоматично отримує собі право на проживання в країні.

Ще Іспанія є привабливим місцем, щоб саме тут заснувати свою фірму. Чудовий клімат, послаблення для ведення бізнесу у законодавстві. В Іспанії дешевше ніж будь-де відкрити свій європейський офіс.

Треба не забувати і про таку величезну галузь як сільське господарство. Іспанія купує в Україні зернові культури, соняшникову олію. Але ж Іспанія купує все це як первинну сировину без додаткової обробки. Тобто Україна продає дешевше, ніж могла б. А треба продавати не сировину, а товари, що вже мають додаткову вартість і це було б корисніше для економічного розвитку.

І окремо зазначу: якщо фірма буде знаходитись в Іспанії, то для неї це стартовий майданчик для виходу на всю Латинську Америку, бо Іспанія є головним інвестором для багатьох країн у цьому  регіоні. Це маловідомий, але  важливий феномен. Таким чином  може  бути охоплена величезна кількість країн.

По-друге, за кількістю носіїв друга мова, якою говорять у Штатах – це іспанська мова. І ця кількість лише зростає. Тобто зараз США перетворюються на бікультурну та білінгвальну країну. Тож іспанська присутність у США дуже помітна: там працює велика кількість іспанських банків, підприємств, це той феномен, який вже існує та поширюється. Тобто зупинити його неможливо.

Зазначу ще один цікавий феномен – США називали «кладовищем мов». Бо в Штати приїздили німці, поляки, французи, італійці… І всі переходили на англійську мову. Єдина мова, яка не «похована» Штатами, а навпаки дуже швидко розвивається – це саме іспанська мова. І ще одна така цікава річ: люди, які володіють іспанською окрім англійської, мають приблизно на 25 відсотків доходів більше.

– Пане Посол, хотілося б почути, яке  враження на вас справили українці?

– Я побачив, що ваша основна риса – любов до свободи. І мені шкода, що люди з такою жагою до свободи, мають жити з таким, відверто кажучи, не дуже гарним сусідом. Достатньо подивитись в історичну ретроспективу, щоб побачити, що ваш народ завжди жив на перехресті шляхів війти, завоювання. Іспанський та український народи схожі у тому, що їх неможливо, образно кажучи, «втопити». Іспанці говорять, що в них довга історія: була велика імперія, потім вона розпалась, занепала, потім були війни, були поразки… А потім ми зрозуміли, що все це відносно. Подивіться на рівень життя в Іспанії: небагато країн у світі можуть таким похвалитись з позицій довголіття, зручності життя, охорони здоров’я. Хочу також ще поділитися цифрами, котрі не всі знають. На сьогоднішній день ВВП Іспанії та Росії є більш-менш схожими, але подивіться, на що спрямовує моя країни всі ті багатства, що вона виробляє? На нормальне життя своїх громадян, на створення навкруги країни дружніх зв’язків з сусідами та сфер сумісного процвітання. Ось у цьому є така велика різниця між Іспанією та Росією.

Але ж я  повернусь до України. Ваша історія, як і наша, була довгою та важкою. Але українці тримаються на плаву. Чому? Тому що борються за свободу. Ще ваша важлива риса – гідність. Українці є дуже спокійними, розсудливими та врівноваженими людьми. Подивіться, навіть під час революції ви зберігали спокій. І зараз з таким сусідом, що розв’язав війну, такі проблеми, у країні мав би панувати екстремізм, безлад. Але ж ні. Статистика каже, що в Україні лише 3 % екстремістських партій. Навіть у Європі їх більше. Українці дуже чітко розуміють, куди їм треба йти і за що вони борються, за які цінності. В Україні розуміють, що це шлях до Європи. І це не йдеться лише про рівень підписання якихось угод. Цей шлях розуміється саме як підтримка тих цінностей, які є важливими для Європи, щоб викоренити корупцію та побудувати потужну економіку.