Україна-Австрія. Україна має всі шанси стати розвиненою країною Європи

Дипломатичні стосунки між Україною та Австрією було встановлено 24 січня 1992 року, коли Генеральне консульство Австрії у Києві було перетворене на Посольство. У квітні того ж року Україна відкрила своє Посольство у Відні. «Image.UA» спілкується з Надзвичайним та Повноважним Послом Австрії в Україні пані Герміне Поппеллер про те, як зараз складаються відносини між нашими країнами, та які є перспективи співробітництва між Австрією та Україною.

Пані Посол, як би ви охарактеризували нинішні економічні стосунки між Україною та Австрією?

За обсягом інвестицій в економіку України Австрія посідає 5 місце. Австрійські компанії були представлені в Україні з перших днів її незалежності, зокрема у сфері банківської справи та страхування, та є досить потужними. Також чималою є кількість компаній, що виробляють продукцію, а не лише надають послуги. Необхідно зазначити, що наразі спостерігається зростання обсягів двостороннього експорту між нашими країнами. Тобто і ви більше поставляєте, і ми також. Отже це досить позитивний сигнал.

Я працюю в Україні протягом двох років. Дипломатичну місію я очолила у квітні 2015 р., тобто вже після Євромайдану. Як і всі, я розумію, що спад в економіці України стався через об’єктивні причини: війну на сході та через втрату Україною Криму. Для країни непросто подолати цю ситуацію. Але ми бачимо, що досить велика кількість реформ втілюється в життя. Важливо, щоб ці реформи продовжувались та щоб Україна не припиняла процес їх впровадження. Я бажаю Україні, щоб її економіка відродилась.

Ви правильно помітили настрої частини громадян України та їхнє бажання швидких змін. Що можна було б їм порадити?

Особисто я бачу, що реформи працюють. І хоча вони просуваються повільно, проте процес триває. Ми вже спостерігаємо зростання економіки. За цей рік прогнозується зростання на 2-2,5 відсотки. Хоча це не так багато і хотілося б, щоб економіка зростала з більшою швидкістю, але все одно це – прогрес, і ми сподіваємось, що він надалі стане більш відчутним і що життя людей покращиться.

Звісно, Україна дуже зацікавлена в інвесторах. Що, на вашу думку, необхідно зараз зробити в Україні для залучення інвесторів?

Варто зазначити, що досить велика кількість інвесторів вже прийшла в Україну. І серед них австрійські компанії, які залишились у країні навіть під час найскладніших кризових моментів. Деякі з них наразі здійснюють додаткові інвестиції. Як тільки інвестори будуть впевнені в тому, що їхні інтереси тут захищені, ця інформація швидко пошириться серед їх спільноти. Інші також зрозуміють, що в Україні є чимало можливостей заробляти гроші.

Чи достатньо зараз позитивної інформації у ЗМІ про Україну?

Звичайно, наразі Україна перебуває у важкому становищі, передусім через кризу на сході, яка забирає багато енергії та ресурсів. Але Ви маєте рацію – дуже важливо ще більше працювати над позитивним іміджем країни. Інвестори, які вже прийшли в Україну, мають свої власні враження та досвід, вони бачать на власні очі, як виглядає життя у Києві, Львові, Одесі, Чернівцях. І вони бачать, що тут цілком можливо робити бізнес. Але, звичайно, у тих, хто отримує інформацію через пресу та інші мас-медіа, може виникнути страх приїздити сюди, бо негативної інформації вистачає. І все ж в України чималий потенціал, який необхідно продемонструвати світу.

Ваша країна – одна з найпопулярніших в плані туризму. Які поради Ви могли б надати Україні щодо розвитку туристичного потенціалу?

Чого Україна може повчитись у Австрії – так це застосовувати «м’яку» силу, тобто культуру. І це потрібно не лише для приваблення туристів, а й для залучення інвестицій, оскільки культурна, цивілізована спільнота надає країні важливих переваг для залучення грошей та створення нових бізнесових проектів. Насамперед на світовій арені треба просувати свою унікальність. Звичайно, спочатку в усе це треба вкладати кошти, можливо, навіть будуть потрібні великі грошові вливання. Проте культурні надбання України, її чудові історичні місця – це той актив, який треба демонструвати світові. Це зробить імідж країни більш позитивним. Інвестор захоче прийти сюди, бо інвестор приходить не лише за економічними показниками, а й ще тому, що йому може сподобатись країна як така.

Чи не могли б Ви назвати кілька прикладів австрійських компанії, які мають позитивну історію інвестування в Україні?

Перш за все, це відома на весь світ компанія «Fischer», яка виробляє мільйони пар лиж на рік. Їхній завод знаходиться в м. Мукачево, ця компанія вже протягом 20 років представлена в Україні. Вдалий приклад австрійської інвестиції – компанія «Eurogold», яка виготовляє дошки для прасування. Також є компанії у сільськогосподарському секторі: «Agrana» і «Pfanner», які серед іншого виробляють концентрати соків. Компанія «Dunapack» має 2 фабрики в Україні, де виробляються пакувальні матеріали. Прикладів безліч, тому я вважаю, що наша співпраця буде надалі розвиватись ще з більшою ефективністю.

Ще одне питання щодо туризму. Чи часто українські туристи приїздять до Австрії?

Можу зауважити, що кількість заяв на отримання візи, поданих до Посольства, вже досягла докризового рівня. Українці все більше подорожують до Австрії.

Ви вже два роки маєте можливість спостерігати за життям України та українців. Як Ви вважаєте, чи можна назвати Україну європейською державою, а українців – європейцями?

Звичайно, Україна є частиною Європи, як з географічної позиції, так і з погляду ментальності. Після підписання Угоди про асоціацію та Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС країна має більше шансів трансформувати суспільство, зробивши його більш європейським та адаптувати українське законодавство до норм ЄС. Це також полегшить торгівлю між Україною та ЄС, надасть більше шансів бізнесу та дозволить Україні наздогнати європейські країни за рівнем розвитку економіки. Проте я повторюю, що Україна – це Європа.