Україна-Польща. Перша країна в світі, що визнала українську незалежність

Надзвичайнийі Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло розповідає «Image.UA» про потенціал польсько-українських відносин та про те головне, що пережили наші держави за чверть століття.

У 2017 році відзначається 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Польщею та Україною. Пане Посол, як ви оцінюєте співпрацю на даному етапі?

Ми були першою країною світу, яка визнала незалежну Україну 25 років тому і почала послідовно будувати рівноправні партнерські стосунки з Україною, сприяти її з наближенню до Європи. Дуже важливо, що впродовж цих 25 років у нас зберігається висока динаміка двосторонніх контактів і Польща продовжує підтримувати Україну на міжнародній арені. Головні пріоритети на даному етапі – це допомога Україні в імплементації Угоди про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС, а також сприяння євроатлантичному курсові України. Без України проект інтегрованої й об’єднаної Європи вважаємо незавершеним.

Україна і Польща – стратегічні партнери, а міцне українсько-польське співробітництво лежить в інтересах не лише наших країн і народів, а є гарантією безпеки і стабільності в регіоні загалом. Сучасний стан польсько-українських відносин я оцінюю як добрий. Істотно, що в ситуації загроз, у ситуації кризи Польща завше була там, де потрібна була допомога Україні. Приватні особи з Польщі були і на Помаранчевій революції, і на Революції Гідності. Коли почалася агресія Росії на Сході України, то поляки намагалися усіляко допомагати українцям, організовувалися і передавали медикаменти, бронежилети, автомобілі… Сьогодні ми є однією з перших держав у світі, хто щиро зацікавлений у якнайшвидшому розв`язанні конфлікту в Україні. Польща широко підтримує дії України у зусиллях з відновлення її територіальної цілісності.

Нещодавно я ознайомився з дослідженням громадської думки в Україні: у поляків – найвищі відсотки симпатії. Ми — сусіди, і обидва наші народи розуміють, що в глобальному світі без взаємопідтримки та співпраці усі ми матимемо більше проблем, ніж переваг. Статистика у Польщі показує, що в країні живе майже 1,5 млн українців. Частина – вчиться, частина – легально працює, частина – нелегально, частина – взагалі нелегально перебуває в країні. Польська влада намагається сприяти розв’язанню проблем українців у Польщі. Польща адаптує своє законодавство до нових викликів та, загалом, впроваджує різні рішення, щоб полегшити доступ українців до польського ринку праці, де дуже цінуються українські робочі руки.

Польща протягом багатьох років є лідером з видачі шенгенських та національних віз громадянам України, проте завжди виступала за запровадження безвізового режиму з Україною з боку ЄС. Ми вважаємо, що українці заслуговують на прийняття цього історичного рішення, що сприятиме інтенсифікації контактів між людьми і просуванню спільних цінностей.

Розкажіть, будь ласка, про торгово-економічні відносини між нашими країнами?

За результатами 2016 року загальний обсяг товарообігу склав $ 4,9 млрд. Обсяги українського експорту до Польщі склали $ 2,2 млрд, а польського імпорту в Україну склали  $ 2,7 млрд. Ми не зупиняємось на досягнутому і продовжуємо працювати над покращенням польсько-української економічної співпраці. Передусім, це – кредитна лінія, яку президент Дуда обіцяв під час свого останнього візиту в Україну, наповнення реальним змістом цієї кредитної лінії. Це, в свою чергу, створить механізм для реалізації польських інвестицій в Україну, а також для здійснення низки польсько-українських проектів. Польські бізнес-середовища уважно стежать за українським ринком і хочуть увійти на цей ринок, але для цього потрібні певні державні гарантії.

Польща підтримуватиме розвиток малого та середнього бізнесу в Україні, наскільки це дозволятимуть польські фінанси та польські бізнес-партнери. Думаю, що саме тепер є той час, який потрібно швидко наповнити змістом, аби Україна йшла шляхом реформ. Історія рідко дає такі шанси, як той, який вона дала сьогодні Польщі та Україні для побудови добросусідських стосунків та європейського вектору.

Компанії з Польщі багато інвестують в українську економіку. Які компанії або проекти Ви виділили б як приклад успішного ділового співробітництва між Польщею та Україною?

Дійсно, обсяги польських інвестицій в Україні складають близько $ 800 млн. Найбільші польські капіталовкладення залучено у фінансову і страхову діяльність (ПАТ „Кредобанк”, ПАТ „Ідея-банк”, страхова компанія „PZU Україна”), а також у промисловість (фабрика будівельної кераміки „Церсаніт”, деревообробний завод „Барлінек”, меблева фабрика „Новий Стиль”, фабрика упаковки „Кен-Пак”, підприємство з виробництва фарб „Снєжка-Україна”, тощо) .

Не секрет, що молоді українці отримують освіту у Польщі. Які умови створено для українських студентів?

Польща на даний момент прийняла понад 30 тисяч українських студентів на навчання. Важливим напрямом польської діяльності є також стипендіальна політика. Громадяни України є найбільшою групою іноземців, які навчаються в польських навчальних закладах і користуються стипендіальною допомогою польського уряду.

Я дуже задоволений, що розпочався обмін молоддю, що підписано відповідний документ, є сильна політична воля, аби прискорити інтеграцію української молоді з європейцями. Ця ініціатива має величезний потенціал. Це буде так само, як із польсько-німецьким обміном молоддю: він сприятиме кращим партнерським відносинам і формуватиме погляди молодих поляків і українців на те, як виглядають наші країни, що ми спільно можемо зробити, аби було краще. Без сумніву, це один з найважливіших проектів. Вже в цьому році розпочнеться реалізація 55-ти проектів, завдяки яким кілька тисяч українських та польських дітей і підлітків розпочнуть спільно реалізовувати проекти та обмінюватися досвідом.

Чи можна дізнатися про плани партнерства у культурній сфері?

Культура — це найкращий інструмент зближення націй. Відповідну позитивну роль в цій сфері відіграє Польський Інститут у Києві, який з 1999 року працює в Україні. В наших планах впродовж 2017 року передбачено також реалізацію проектів, покликаних поглиблювати науково-технічне співробітництво України та Польщі, буде здійснюватися низка інших кроків у багатьох сферах, важливих для розвитку обох держав.