Інвестиції

Морган Вільямс (U.S.–Ukraine Business Council): «Блискучі перспективи України»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Україна – країна з величезним потенціалом», – такої думки дотримується більшість бізнес-аналітиків, як вітчизняних, так і західних. Але чому все ще повною мірою не розкривається цей потенціал, і що потрібно зробити насамперед для його реалізації? На ці та інші питання дає відповідь президент Американсько-української ділової ради Морган Вільямс в ексклюзивному інтерв’ю журналу «Імідж.UA»

– Пане Морган, як би Ви охарактеризували інвестиційний клімат в Україні?
– Інвестиційний клімат протягом 20 останніх років змінювався, але, на жаль, не так швидко, як хотілося б. Було прийнято достатньо різних законів, підзаконних актів, але дотепер найбільші зрушення в цьому плані полягають у тому, що бізнесмени самі навчилися, як треба вести справи в Україні. Багато бізнес-гравців зайшли на цей ринок ще 18-20 років тому, разом з незалежністю. Багато хто з них зрозумів, що без юридичних добрих порад тут важко. Багато хто з них зрозумів, що без працевлаштування в себе молодих спроможних українців не обійтися. Тобто до цього часу багато фірм вже навчилися, як можна успішно працювати в Україні. Раніше були сподівання, що великі бізнес-гравці прийдуть швидше, але через те, що проводиться недостатньо реформ (маю на увазі, що реформи є, але нема їхньої критичної маси, яка могла б змінити все дуже суттєво). Тому ділові кола з інших країн Україну розглядають як великий потенційний ринок, куди треб заходити. Але поки що вони чекають. Чекають покращень: будуть вибори, можливо, буде покращення, тоді, можливо, ми зайдемо після виборів. Підпишуть нову угоду з міжнародним валютним фондом, будуть покращення, зайдемо тоді. Покращиться бізнес-рейтинг України – зайдемо тоді. Буде підписано угоду з європейською спільнотою – зайдемо тоді. Покращиться ціна на російський газ для України – зайдемо тоді. Тобто є великі плани в багатьох фірм щодо України, але є і певні моменти, які змушують їх займати позицію очікування. Потенційно найбільший європейський ринок, що розвивається, – так сприймається Україна. Але поки що все затримується до певних змін.

– Ви як справжній дипломат відповіли на моє питання. А от посол США в Україну Джон Теффт вважає, що основні проблеми налагодження сприятливого інвестиційного клімату в нашій країні пов’язані з корупцією…
– Так, звичайно. Я погоджуюсь з такою точкою зору – наші погляди з паном Послом збігаються. Корупція суттєво гальмує розвиток бізнесу. Але, не зважаючи на неї, на те, що бракує стабільності, що зміни не відбуваються в житті з такою швидкістю, як хотілося б, все одно є плани інвестувати $50-75 мільйонів. Якби не було отих негативних факторів, то інвестиції могли б сягати і півмільярда. Є американські та інші іноземні компанії, які поступово розширюють свої плани щодо інвестицій в Україну. Наприклад, ми знаємо, що дві американські фірми зараз будують певні виробничі потужності. Менша фірма збирається розгорнути свою діяльність тут – побудувати мережу складів і з часом взятися збирати обладнання в Україні. Інші це вже зробили. Щодо корупції – не існує ніякої магічної палички, змахнувши якою, корупція зникне. Над цим треба постійно працювати.

– Ви можете назвати, які саме сфери найбільш цікаві для інвесторів в Україні?
– Ми виділяємо п’ять таких сфер. Перша – це туризм і подорожі. Цього року або на початку нового в Україні, зокрема в Києві, відкриються готелі «Меріот», «Хілтон», а також мережа «Холідей Інн» активізує свою діяльність у вашій країні. Розширення мережі стосується не лише п’ятизіркових готелів. Скажімо, такі бренди, як «Комфорт Інн» та «Холідей Інн» можуть відкривати також двозіркові готелі. Їх цікавить ринок не столиці, а інших міст країни.
Другий напрямок, цікавий для інвесторів, – сільське господарство. Всесвітньо відомі фірми «Монсанто» та «Дюпонт» нарощують свої потужності в Україні. Виробники сільськогосподарського обладнання, як широковідомі, так і менш відомі, також розгортають свою діяльність в Україні. Протягом останніх трьох років фірма «Сігма Блейзер» вклала понад $100 млн, а протягом наступних 2-3 років вона також планує вкласти навіть понад $300 млн в сільське господарство.
Щодо міжнародних фінансових агенцій, таких як Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародна фінансова корпорація, американські державні установи, які допомагають кредитувати американський експорт, – Державний експортно-імпортний банк Сполучених Штатів, Американська агенція страхування інвестицій – вони також вкладають гроші: фінансують спільні проекти. Інші інвестиційні фонди, як наприклад «Райзенд Кепітал», американські банки, такі, як «Уєллс Фарго», міжнародні банки, французький «Кредіагріколь» також фінансують розвиток сільського господарства в Україні – вкладають сотні мільйонів доларів.

– Чи можете назвати суто українські сільськогосподарські компанії, що вийшли на світовий рівень?
– Так. Деякі суто українські сільськогосподарські фірми зараз вже досягли такого розвитку, що котуються на Варшавській та на Лондонській біржі. Наприклад, «Астарта» – найбільший виробник цукрового буряка, на Варшавській біржі вже не перший рік, фірма «Кернел», «Авангард», «Миронівський хлібопродукт»…

– Повернемося до п’яти найбільш продуктивних галузей української економіки. Третім сектором є…
– Третій сектор, який останнім часом генерує найбільшу кількість позитивних новин – це енергетика. Навіть той факт, що в тендерах змогли взяти учать такі фірми, як «Шелл», «Шеврон», «Екссон Мобіл», а також різні європейські фірми, – є дуже позитивним. І те, що вони виграли, – є показником того, що цей сектор зараз відкритий для інвестування із-за кордону. Це відбулося чи не вперше за часи незалежності. Зараз вже підписана угода про розподіл продукції з фірмою «Шелл». Важливо, щоб також була підписана угода з українським урядом та компанією «Шеврон» щодо видобування сланцевого газу та з консорціумом, який очолює фірма «Екссон Мобіл» щодо видобування газу на шельфі Чорного моря. Все це буде потужним сигналом для інших інвесторів, бо продемонструє, наскільки покращився інвестиційний клімат в Україні, що також покращить імідж країни у світі. Бо всі знають назви цих фірм, а коли люди, які приймають рішення щодо інвестицій, бачать, що такі гіганти там вже працюють, це суттєво впливає на прийняття позитивного рішення ними також.

– Перейдемо до четвертої галузі?
– Наступний сектор – це IT. Ми вважаємо, що останнім часом розвиток технологій був достатньо потужним, але у майбутньому він ще більш прискориться. Нам відомі чотири фірми, які працюють у цій галузі у США, і у наступні роки вони планують найняти у штат, або найняти за контрактом як мінімум п’ять тисяч нових працівників. Загалом, якщо брати ті фірми, що є членами нашої Ділової ради, та інші бізнес-структури, що планують розгортати свою діяльність тут, то планується створення щонайменше 10 тисяч робочих місць. Це те, на що варто сподіватись і навіть розраховувати. Тому в країні потрібно створити сприятливі умови для розвитку цього сектора. Щоб ці умови були сприятливішими, ніж вони є в інших країнах.

– Який п’ятий сектор української економіки, що може зацікавити інвесторів?
– П’ятий сектор – це споживчі товари. Скажімо, автомобілі, продукти легкої промисловості, меблі, товари для чистки раковин, вікон тощо. Досить багато цих товарів імпортується зараз до України. Але з часом все більше і більше фірм почне виробляти все це тут. Наприклад, фірма «Проектор енд Гембел» зараз виробляє в Україні 60 відсотків того, що вони тут продають. «Джонсон і Джонсон» також багато з того, що вони тут продають, тут і виробляють. З часом, з додатковими інвестиціями, цей відсоток буде збільшуватися. Можливо, що Україна зможе все це виробляти не тільки для свого власного споживання, а також для експорт. Протягом кризи попит на деякі товари цієї групи знизився. Але зараз він знов починає зростати. Відповідно потрібна інфраструктура, для того щоб покупці мали змогу купувати у зручний для них спосіб. Тобто це додаткові магазини, додаткові інші можливості придбати товари – приміром, інтернет-комерція. Тобто, все буде сприяти подальшому попиту і, відповідно, зростанню економіки. Отже, для нас не існує питання – чи буде зростати українська економіка? Питання полягає лише в тому, як швидко вона буде зростати. І друге питання: наскільки уряд буде допомагати, а не перешкоджати цьому зростанню.

– Моє наступне питання стосується саме уряду. Вас не лякає досить часта зміна влади в Україні?
– В Україні я працюю фактично вже 20 років. Протягом цього часу політична ситуація кілька разів змінювалась. Ми добре розуміємо, що можуть приходити різні уряди, але потрібно співпрацювати з тим, який є сьогодні. Ми не можемо собі дозволити очікувати якийсь гіпотетичний уряд, якого, можливо, навіть і в проекті не існує. Який уряд є, таким він і є. Треба працювати. На уряд може вплинути ділова громада. В Україні зараз це найпотужніший позитивний чинник зростання української економіки. Уряду треба прислухатися до того, що вимагають від нього бізнес-кола… Більшість реформ, які зараз відбуваються в країні, – позитивні, і вони здійснюються завдяки тому, що ділова громада країни, а також іноземні інвестори спонукають уряд до цих змін.

– У демократичних країнах найбільший вплив на уряд має середній клас. Але в Україні середній клас майже не сформований. Як з цим бути?
– Словами вашого Президента скажу: «Маємо те, що маємо». То зараз і треба відштовхуватись від цього. Бізнесменам треба об’єднуватися, щоб стимулювати позитивні зміни в цій країні. Для того щоб розбудовувати середній клас, треба створити більш сприятливі умови для людей в бізнесі. Треба їх заохочувати. І сприятливі умови, і закордонні інвестиції, і сам процес об’єднання людей для того, щоб займатися бізнесом, – все це допоможе створити додаткові робочі місця, люди почнуть ставати заможнішими й утворювати в результаті середній клас. Треба розуміти, що діяльність ділової громади спрямована лише на те, щоб країна розвивалася.

– Пане Морган, Ви торкнулися питання непорозуміння. Так от, хочу дізнатися, наскільки Вам комфортно працювати в Україні? Тобто наскільки Вам вдається знаходити спільну мову?
– Більшість із тих, з ким доводилося спілкуватися, добре мене розуміють, з ними легко мати справу. Особливо це стосується української молоді, яка певний час перебувала на Заході. З людьми з уряду, які мають свій власний бізнес, ми також досить добре порозумілися. Насамперед ми переконані, що Україна має величезні можливості. Так, в Україні йде політична боротьба, але це боротьба не західного типу, а скоріше боротьба між різними особами за владу. Саме це й гальмує нормальний політичний процес і є причиною невиконання того, про що ми вже домовилися. Ми хочемо, щоб всі українці зрозуміли те, що чітко бачимо ми: Україна зараз має унікальну можливість стати сильною незалежною державою з блискучими перспективами. Сподіваємося, що українці не складуть руки і не повернуться до старої системи, а продовжать боротьбу за нову країну і виграють цю боротьбу.

Коментарі відключені.