Європа

Польща–Україна. Перша країна в світі, що визнала українську незалежність

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Надзвичайнийі Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло розповідає «Імідж.UA» про потенціал польсько-українських відносин та про те головне, що пережили наші держави за чверть століття.

— У 2017 році відзначаються 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Польщею та Україною. Пане Посол, як ви оцінюєте співпрацю на даному етапі?

— Ми були першою країною світу, яка визнала незалежну Україну 25 років тому і сьогодні ми є однією з перших держав у світі серед тих, хто опікується розв’язанням конфлікту в Україні. Без України проект інтегрованої й об’єднаної Європи є незавершеним. Я хотів би підкреслити стратегічний характер наших відносин. Польща підтримує дії України у її бажанні відновити територіальну цілісність.

Дуже важливо те, що в нас зберігається висока динаміка двосторонніх контактів, і Польща продовжує лобіювати інтереси України на міжнародній арені. Стрижневі пріоритети сьогодні — допомога Україні в процесі інтеграції та імплементації Угоди про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС, а також сприяння євроатлантичному курсові України. Україна і Польща — стратегіч­ні партнери, а міцне українсько-польське співробітництво в інтересах не лише наших країн і народів, а й є гарантією безпеки і стабільності в регіоні загалом.

Сучасний стан польсько-українських відносин оцінюю як добрий. Істотно, що в ситуації загроз, у ситуації кризи Польща завше була там, де потрібна була допомога Україні. Ми — сусіди, і обидва народи розуміють, що в глобальному світі без взаємопідтримки та співпраці усі ми матимемо більше проблем, ніж переваг. Представники з Польщі були і під час Помаранчевої революції, і під час Революції Гідності. Коли почалася агресія Росії на Сході України, то поляки масово органі­зовувалися і купували медикаменти, бронежилети, автомобілі… Нещодавно бачив дослідження громадської думки в Україні. У поляків найвищі відсотки симпатії.

Статистика у Польщі показує, що у країні майже 1,5 млн українців. Частина — вчиться, частина — легально працює, частина — нелегально, частина — взагалі нелегально перебуває в країні. У Польщі проводять амністії, які мають розв’язати цю проблему, адаптують закони до нових викликів. Загалом, впроваджуються різні рішення, щоб полегшити доступ українців до польського ринку праці. Польщі теж дуже потрібні українські робочі руки, як і українцям можливість заробляти. За да­ними Нацбанку Польщі, українці в 2015 році заробили в Польщі 8,4 млрд злотих або $2,2 млрд. Ці гроші — це вливання жи­вої валюти, якої так бракує, в українську економіку.

Польща протягом багатьох років є лідером з видачі шенгенських та національних віз для громадян України. Польща виступає за якнайшвидше запровадження безві­зового режиму ЄС з Україною. Ми вважаємо, що українці заслуговують на прийняття цього історичного рішення, яке стане ще одним важливим кроком, що сприяє інтенсифікації контактів між людьми в Європі і просуванню спільних цінностей.

— Розкажіть, будь ласка, про торгово-економічні відносини між нашими країнами?

— За результатами 2016 року загальний обсяг товарообігу склав $4,9 млрд. Обсяги українського експорту до Польщі склали $2,2 млрд, а польського імпорту в Україну склали $2,7 млрд.

Ми не зупиняємось на досягнутому і продовжуємо працювати над покращен­ням польсько-української економічної співпраці. Передусім, це — кредитна лінія, яку президент Дуда обіцяв під час свого останнього візиту в Україну, наповнення реальним змістом цієї кредитної лінії. Це, в свою чергу, створить механізм для ре­алізації польських інвестицій в Україну, а також для здійснення низки польсько­українських проектів. Польські бізнес-середовища уважно стежать за українським ринком і хочуть увійти на цей ринок, але для цього потрібні певні державні гарантії.

На мій погляд, призначення поляка Войцеха Бальчуна керівником «Укрзалізниці» — це добрий знак для польсько­українських економічних відносин. Це — людина, яка досягла успіху в Польщі, думаю, він багато доброго може зробити й для української залізниці. Крім цього, Польща підтримуватиме в Україні розвиток малого та середнього бізнесу — настільки, наскільки це дозволятимуть польські фінанси та польські бізнес-партнери. На мою думку, саме тепер настав той час, який потрібно швидко наповнити змістом, аби Україна йшла шляхом реформ. Історія рідко дає такі шанси, як той, який вона дала сьогодні Польщі та Україні — для побудови добросусідських стосунків та європейсько­го вектору.

— Компанії з Польщі багато інвестують в українську економіку. Які компанії або проекти Ви виділили б як приклад успішного ділового співробітництва між Польщею та Україною?

— Дійсно обсяги польських інвестицій в Україні складають близько $800 млн. Най­більші обсяги польських капіталовкладень залучено у фінансову і страхову діяльність (ПАТ «Кредобанк», ПАТ «Ідея-банк», страхова компанія «PZU Україна»), а та­кож промисловість (фабрика будівельної кераміки «Церсаніт», деревообробний за­вод «Барлінек», меблева фабрика «Новий Стиль», фабрика упаковки «Кен-Пак», під­приємство з виробництва фарб «Снєжка­Україна», тощо).

Польські інвестори не припиняють реалізацію проектів в Україні:

  • найбільший банк Польщі «РКО Bank Polski S.A» (основний акціонер ПАТ «Кредобанк») прийняв рішення щодо збільшення статутного капіталу цієї української банківської установи на 17,2% (330 млн. грн.) до 2,249 млрд. грн.;
  • польська компанія «Барлінек» вирішила інвестувати до 20 млн. євро в модернізацію виробництва власного заводу у м. Вінниця, що дозволить йому стати найбільшим деревообробним підприємством Європи;
  • польська компанія «Lubawa S.A.» спільно з ДК «Укроборонпром» реалізовує проект зі створення у м. Івано-Франківськ підприємства з виробництва військової амуніції (початковий обсяг польських інвестицій оцінюється на рівні 1 млн. євро, виробництво планується розпочати до кінця 2016 р.).

— Не секрет що молоді українці отримують освіту у Польщі. Які умови створено для українських студентів?

— Польща на сьогодні прийняла понад 30 тисяч українських студентів на навчання. Важливим напрямом польської діяльності є також стипендіальна політика. Громадяни України є найбільшою групою іноземців, які навчаються в польських навчальних закладах і користуються стипендіальною допомогою, що надається поль­ським урядом.

Я дуже задоволений, що розпочався обмін молоддю, що підписано відповідний документ, є політична воля. Ця ініціатива має величезний потенціал. Це буде так само як з польсько-німецьким обміном молоддю: сприятиме кращим партнерським відносинам і формуватиме погляди молодих поляків і українців на те, як виглядають наші країни, і що ми спільно можемо зробити, щоб було краще. Без сумніву, це один з найважливіших проектів. Вже в цьому році розпочнеться реалізація 55-ти проектів, завдяки яким кілька тисяч українських та польських дітей і молоді розпочнуть між собою спільно реалізовувати проекти й обмінюватися досвідом.

— Чи можна дізнатися про плани партнерства у культурній сфері?

— Реалізація низки культурних проектів у 2017 році буде пріоритетом у контексті розвитку українсько-польських двосторонніх відносин. Ми будемо дивитися на бюджет, але культурні проекти будуть пріоритетом. Культура — це найкращий інструмент зближення націй. Крім того, у цьому році реалізовуватимуться проекти, покликані поглиблювати науково-технічне співробітництво України та Польщі, а також здійснюватиметься низка інших кроків у бага­тьох сферах, важливих для розвитку обох держав.

Коментарі відключені.