Європа Дипломатія

Швейцарія–Україна. «Швейцарія підтримує Україну в її формуванні у якості сильної європейської держави»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Надзвичайний та Повноважний Посол Швейцарії в Укра­їні пан Гійом Шойрер розповідає «Image.UA» про стосунки між Україною та Швейцарією та про їхні перспективи.

— Пане Посол, як би ви охарактеризували стосунки, що за ці роки склалися між нашими країнами?

— Обидві країни мають чудові різноманітні двосторонні зв’язки та відносини. І це стосується всіх сфер: політики, комерції, культури, але найважливіше — це міжлюдські контакти. Наведу приклади. На політичному рівні Президент України Петро Порошенко зустрічався з Президентом Швейцарії, пані Доріс Лойтхард. На економічному рівні швейцарські компанії дуже активні на теренах вашої держави. Вони входять в дев’ятку найбільших прямих інвесторів України.

— Звідки у ваших інвесторів така віра в Україну?

— Можливо, це — не цілком довіра, але це віра в те, що у майбутньому Україна може досягнути великих результатів. Це і є приклад швейцарського підходу: ми намагає­мось будувати рівноправні дипломатичні стосунки з повагою до сусідів та інших країн. І в цьому підході присутні також очікування, що сусід віддячить тим самим. Між нашими країнами є контакт і відданість з обох сторін. Рівноцінне партнерство. Бо Швейцарія є другим імпортером українських послуг.

Насамперед, це — IT-технології. Україна постачає ці послуги, а Швейцарія є другим у світі їх імпортером. Це така ситуація, від якої виграють одразу обидві сторони. Швейцарські компанії ніколи не вкладали б сюди свої інвестиції, якщо не були б впевненими, що вони колись повернуться. І це є доброю звісткою. Бо швейцарські компанії входять до п’ятірки найбільших платників податків в Україні.

— Можна детальніше дізнатись про перспективи, на які сподіваються швейцарські інвестори?

— Я не можу говорити від імені всіх компаній глобально, але можу зазначити, що якщо узагальнювати те, що я знаю та бачу, то компанії впевнені в Україні. Вони бачать, що в Україні багато досвідчених працьовитих людей, які готові зробити свій внесок у процес здійснення реформ. Ми маємо хороші угоди про захист та поширення інвестицій між нашими країнам. Наприклад, угоду про уникнення подвійного оподаткування. Маємо хороші політичні зв’язки на рівні президентів та уряду.

З іншого боку — інвестори бачать і проблеми. Частина з них є нормальними та звичайними проблемами, що завжди виника­ють при реформуванні економіки. Але є і проблеми, скажімо так, ненормальні. Вони насамперед пов’язані з податковими органами влади. Питання повернення ПДВ, спла­чення дивідендів. Ці позиції мали б бути покращеними з боку влади. Також є загроза корупції. Вона є глобальною проблемою, що існує у багатьох країнах. І навіть у тих країнах, які вважаються найменш корумпованими, теж можна спостерігати випадки корупції. Найбільша кількість проблем полягає у відсутності верховенства права, судова сис­тема потребує покращення.

— Пане Посол, які саме швейцарські компанії працюють в Україні?

— Я не можу сказати про всі компанії, але назву найбільш відомі та видатні. По­перше, це Nestle. Дуже великий та потужний гравець. Чому обрали саме український ринок? Ви знаєте, що вони залучені у сфері виробництва солодощів, але вони також виробляють пасту, спагеті у Харкові. У Львові, зокрема, вони створили сервісний центр, де працює до 3 тисяч працівників у IT-сфері.

Можу назвати трошки менші за Nestle компанії, оскільки їхнє виробництва в Україні я бачив на власні очі. Це зокрема компанія Vetropack, яка виробляє стильні пляшечки за останнім словом техніки, випускаючи 16 пляшок за секунду.

Сфера залучення швейцарських ком­паній в Україну могла б бути більшою, але і на даний момент ми вже маємо близько 30 тисяч робочих місць, які створені швейцарськими компаніями. Треба заува­жити, що це є добре оплачувані робочі місця. Швейцарські компанії приносять не лише інвестиції, а й нові технології, а також навчають майбутніх співробітників.

— Добре, що ви згадали про навчання. Бо саме нових знань потребує наша молода країна на своєму шляху до модернізації…

— Звісно. І в нас дуже гарна співпраця з Фундацією Богдана Гаврилишина. Вона зокрема полягає у тому, щоб відправляти молодих людей навчатись у західні країни для вивчення системи демократії, верховенства права, децентралізації, системи організації військ та поліції.

Не можу не згадати про технічну співпрацю з Україною, яка вже триває понад 20 років. І наші колеги надають допомогу на загальну суму 20 мільйонів швейцарських франків щороку. Цей бюджет сформовано для підтримки децентралізації країни.

Ми співпрацюємо з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом з низки питань, зокрема займаємось енергоефективністю, децентралізацією, реформою сис­теми охорони здоров’я. Наш останній напрямок — розбудова миру на Сході Україні. Тобто, Швейцарія — це не лише «ножики та шоколад», це також серйозна технічна співпраця, яка здійснюється на регулярній основі з багатьма країнами.

Коментарі відключені.