Бізнес

Національний центр управління та випробувань космічних засобів України: можливості та досвід роботи в інтересах держави і бізнесу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Україна є однією з країн, які у другій половині 20 сторіччя розпочали сучасну космічну еру. Сьогодні наша держава має повний цикл створення ракетно-космічної техніки, від ракет-носіїв і супутників, до наземних супутникових систем і технологій обробки космічних даних.

Не зважаючи на складнощі в економіці через військову агресію РФ, космічна галузь України має великий промисловий та інноваційний потенціал. Українські підприємства і компанії космічної галузі беруть активну участь у створенні космічних систем як в рамках вітчизняних, так і міжнародних програм з освоєння космічного простору.

Вагому роль у реалізації космічних проектів Україні відіграє Національний центр управління та випробувань космічних засобів (далі – Національний центр), що входить до сфери управління Державного космічного агентства України (далі – ДКА).

Національний центр є єдиною структурою в Україні, яка забезпечує виконання всього циклу заходів з експлуатації космічних систем у режимі 24/7 і має у своєму складі 10 докторів наук, 30 докторів філософії (кандидатів наук), 520 магістрів і 105 бакалаврів з космічних спеціальностей.

Національний центр утворений у 1996 році. На його базі створено цілісну інфраструктуру наземного космічного сегменту, що забезпечує управління супутниками дистанційного зондування Землі (далі – ДЗЗ), планування їх роботи, прийом та обробку космічних даних, створення на їх основі продуктів з доданою вартістю, які постачаються споживачам як в інтересах безпеки і оборони, так і економіки України.

Спеціалісти Національного центру забезпечували управління національними космічними апаратами «Січ-1»,  «Січ-1М», «Мікрон», «Океан-О», «Січ-2», брали участь у створенні та підготовці персоналу єгипетського Центру управління польотами (за програмою «EgyptSat-1»), виконували роботи з експлуатації міжнародних наукових супутників за програмами «Інтербол» і «Гранат». Зараз НЦУВКЗ готується до управління перспективними українськими супутниками «Січ-2-1», «Січ-2М», «Січ-3-О» та «Січ-3-Р».

Антенна система МАRK-4В, діаметр дзеркала 32 м, L, S, X – діапазон

Наземний інформаційний комплекс Національного центру забезпечує прийом інформації дистанційного зондування Землі від вітчизняних та іноземних космічних апаратів у X, L та VHF діапазонах.

За результатами проведеної модернізації, наземні приймальні станції Національного центру забезпечують прийом даних від КА «EROS-B», «Terra», «Aqua», «NОАА», «NPP Suomy», експериментально підтверджено технічну можливість прийому «сирих» даних від іноземних супутників дистанційного зондування Землі типу «Landsat-7, -8», «Pleiades-1, -2», «Tandem-X», «TerraSAR-X» та інших.

Зона дії наземних супутникових станцій Національного центру охоплює більшу частину Європи (від Франції до Уральських гір), Близький Схід та Північ Африки. Це дає широкі можливості щодо використання наземного сегменту Національного центру у рамках перспективних міжнародних та комерційних проектів за тематикою дистанційного зондування Землі, а також щодо організації Регіонального східноєвропейського центру з дистрибуції оперативних космічних знімків від супутників  дистанційного зондування Землі різних країн світу і компаній-операторів.

Застосування наявних технічних засобів та персоналу Національного центру може забезпечити компаніям-операторам ДЗЗ швидкий вихід на ринок Східної Європи з можливістю працювати з європейськими партнерами та використовувати власні наземні станції прийому і управління космічними засобами, що є єдиними у Східній Європі.

Крім того, Національний центр відповідає за експлуатацію Національної системи координатно-часового та навігаційного забезпечення, системи контролю та  аналізу космічної обстановки, системи геофізичного моніторингу (у т.ч. контролю за виконанням договорів про заборону ядерних випробувань), а також підсистеми стеження за космічною погодою і проведення наукової і дослідницької діяльності.

Основними напрямками діяльності Національного центру є:

  1. Управління, випробування та експлуатація космічних систем.
  2. Прийом і попередня обробка даних дистанційного зондування Землі від вітчизняних та іноземних космічних засобів.
  3. Виконання тематичної обробки даних дистанційного зондування Землі в інтересах національної безпеки і оборони, а також економіки.
  4. Контроль навігаційного поля та експлуатація Національної системи координатно-часового та навігаційного забезпечення.
  5. Експлуатація та розвиток системи контролю та аналізу космічної обстановки.
  6. Геофізичний моніторинг території всієї Земної кулі, контроль за виконанням договорів про заборону ядерних випробувань. Космічна погода.
  7. Міжнародна, наукова і дослідницька діяльність у сфері військового та мирного використання космосу.

Потреба у реалізації напрямків діяльності, заснованих на різних фізичних принципах та технічних рішеннях, обумовлює функціонування у складі Національного центру семи філій, у яких працює понад 800 осіб.

Антенна система KTNA-200, діаметр дзеркала 25 м

Національний центр активно співпрацює з космічними структурами таких країн, як США, Китай, Королівство Саудівська Аравія, Бразилія, Іспанія, Республіка Азербайджан, Польща, країни Прибалтики та інші.

У рамках зовнішньоекономічної діяльності Національному центру є що запропонувати потенційним клієнтам, що зацікавлені у розвитку власних космічних систем і реалізації комерційних проектів із застосуванням інформації від космічних систем.

Зокрема, у рамках спільних проектів пропонується використання наземної інфраструктури Національного центру в інтересах:

– управління супутниками дистанційного зондування Землі різних країн;

– робота з супутниками у критичних і позаштатних ситуаціях;

– виконання траєкторних вимірювань, контроль та аналіз ситуації на орбіті з метою уникнення зіткнень супутників з елементами космічного сміття та іншими космічними апаратами, відстеження стану супутників на орбіті;

– прийом та обробки даних від супутників дистанційного зондування Землі;

– розробка спеціальних методів обробки даних дистанційного зондування Землі і інформаційних сервісів з прив’язкою до регіональних особливостей.

Також, Національний центр має можливості щодо проведення тренінгів і програм спеціалізованої підготовки персоналу з питань тематичної обробки даних дистанційного зондування Землі в інтересах різних галузей економіки, а також безпеки і оборони.

На міжнародному рівні Національний центр співпрацює з Європейським космічним агентством ESA, Службою геологічного нагляду США USGS, Космічним агентством  Польщі POLSA, компанією Airbus DS, ОАО «Azercosmos» (Азербайджан) та іншими.

Співпраця Національного центру з ЄС вийшла на новий рівень з 25 травня 2018 р., коли  Голова Державного космічного агентства України підписав Угоду про співробітництво в галузі доступу до даних і використання даних супутників «Sentinel» європейської програми «Copernicus». Згідно з цією Угодою на Національний центр покладено функції оператора інформаційного хабу системи «Copernicus» та постачальника «in-situ» даних знімків та тематичних карт споживачам у межах України. Це свідчить про високу довіру з боку європейських структур до можливостей та потенціалу Національного центру.

Враховуючи глобальний масштаб застосування космічних систем і поточні зміни у кон’юнктурі світового космічного ринку, Національний центр пропонує широкий спектр можливостей для реалізації міжнародних космічних програм і запрошує до спільних інноваційних проектів зі створення сучасних інформаційних технологій, послуг і сервісів на основі космічних даних.

Наявний досвід, науковий і професійний потенціал, програмно-технічне забезпечення подають Національний центр надійним і продуктивним партнером для спільної реалізації космічних проектів та впровадженні інновацій в інтересах соціально-економічного розвитку країн та розвитку бізнес проектів.

Коментарі відключені.